Рейтинг міст України: 2016
Назад
Рейтинг міст України: 2016
20.06.2016

Рейтинг міст України: 2016

Експертами інформаційно-аналітичного центру «RATING Pro» проаналізовано результати опитувань Соціологічної групи «Рейтинг», проведених на замовлення Міжнародного Республіканського Інституту за підтримки Уряду Канади у березні 2015 року (17,600 респондентів) та у лютому 2016 року (19,200 респондентів) серед мешканців усіх обласних центрів України, а також Києва, Маріуполя та Сєвєродонецька.

За результатами дослідження можна зробити наступні висновки:

 • Дослідження динаміки індексу задоволеності якістю сфер та послуг за останній рік дає підстави стверджувати, що, незважаючи на складну економічну та соціально-політичну ситуацію у державі, мешканці значної кількості обласних центрів є задоволеними станом справ у своїх містах, позитивно оцінюють напрямок їхнього розвитку та підтримують місцеву владу.
 • Лідерські позиції у цьогорічному рейтингу оцінки якості сфер та послуг, як і рік тому, займають Вінниця, Харків та Львів. Також хороші позиції мають Хмельницький і Луцьк (їх рейтинг дещо виріс за рік), Тернопіль (рейтинг дещо зменшився), а також Рівне, Маріуполь, Черкаси. Позитивну динаміку демонструють Івано-Франківськ та Київ.
 • Замикають загальний рейтинг міста Південного регіону – Одеса, Миколаїв та Херсон, показники яких протягом останнього року погіршились. Також низькі позиції мають Запоріжжя, Чернігів, Кіровоград, Суми, Дніпропетровськ та Ужгород. Усі зазначені міста замикали рейтинг і за наслідками попереднього заміру (березень 2015), з них лише Суми покращили загальний показник задоволеності якістю послуг і сфер, решта міст показники не змінили або погіршили.  
 • Якщо говорити в цілому, респонденти доволі високо оцінили якість роботи комунальників та гуманітарних закладів. Натомість найменш задоволені у обласних центрах дорогами, розвитком промисловості, ситуацією з паркуванням, доступом для людей з обмеженими можливостями. Протягом останнього року відчутно погіршились оцінки якості медичних закладів, що характерно для більшості досліджуваних міст.
 • Ефективна робота міської влади позитивно впливає на суспільно-політичну ситуацію у містах та рівень місцевого патріотизму: у переважній більшості міст з високим рівнем оцінки якості сфер та послуг – високий рівень гордості за своє місто. Окрім того у цих обласних центрах мешканці задоволені і результатами місцевих виборів, що відповідно має позитивний вплив на оцінку напряму розвитку міста в цілому. По-суті, можна припустити, що позитивна оцінка роботи місцевої влади частково компенсує негатив від сприйняття справ у державі загалом.
 • Серед інститутів центральної влади відносно більше довіряють Президенту, серед інститутів місцевої влади – міському голові. При цьому місцевій владі довіряють значно більше, ніж центральній.
 • У містах з високим індексом оцінки сфер та послуг позитивне ставлення до дій міського голови переважає над негативним. Подібна ж кореляція спостерігається і у порівнянні балансів схвалення діяльності Верховної Ради та міських рад.
 • Серед інститутів найкраще ставляться мешканці міст до церкви, армії, Нацгвардії, громадських об’єднанням та ЗМІ, при цьому місцевим ЗМІ довіряють більше, ніж загальнонаціональним.
 • Старт роботи нової Поліції виправдовує очікування громадян – відчутно покращились оцінки діяльності інституту. Одночасно, в абсолютній більшості міст зросла довіра до самого інституту поліції, а найкращу динаміку демонструють Львів та Київ, які першими запровадили Патрульну поліцію. Загалом, спостерігається зростання рівня схвалення діяльності Поліції саме там, де інститут вже працює. Можна стверджувати, що ця реформа доволі позитивно вплинула на відчуття власної безпеки мешканців великих міст. Загалом за рік у цій сфері ситуація помітно покращилася. Натомість слід зазначити, що у порівнянні з країнами ЄС рівень відчуття безпеки громадянами України ще доволі низький.
 • Незважаючи на те, що ситуація із сприйняттям корупції дещо покращилася, хабарництво й надалі залишається суттєвою проблемою в регіонах. Тим не менше все більше людей сприймають подарунок чиновнику для вирішення особистого питання як акт корупції і на цьому тлі в більшості міст протягом року зменшилась або, як мінімум, не змінилась частота корупційних випадків. Найбільша кількість корупційних випадків, як і рік тому, в Ужгороді.
 • Протягом року зріс загальний індекс оцінки взаємодії з установами місцевої влади. Найкраще оцінюють ставлення службовців до тих, хто звертався, натомість найбільше нарікань на час очікування на результати звернень. Найчастіше з місцевою владою контактували мешканці Вінниці, Черкас, Хмельницького, Чернівців та Херсону.
 • Незважаючи на ріст оцінок опитаних стосовно взаємодії з органами міської влади, у індексі оцінок роботи міської влади за напрямами спостерігається наступна тенденція: високі оцінки місцева влада отримала за покращення іміджу міста та ріст рівня громадської безпеки (що швидше пов’язане із початком роботи поліції). Натомість найнижче респонденти оцінили місцеву владу за критеріями відповідальне ставлення до потреб громадян та сприяння участі громадськості у прийнятті рішень.
 • Незважаючи на те що інституту міського голови мешканці міст довіряють більше, ніж міській раді, більшість рішень, які стосуються міста, повинні прийматись саме міською радою, а не одноосібно міським головою. Такі рішення як об'єднання з іншими містами та селами в об'єднану громаду, встановлення / демонтаж пам'ятників, бюстів, монументів, перейменування топографічних назв (вулиць, міст тощо), недовіра голові місцевої поліції можуть прийматись громадянами на референдумі. Участь центральної влади в управлінні містом бачать, як правило, мінімальною.
 • Результативна самоорганізація мешканців в ОСББ та ОСН  сприяє позитивному ставленню до подібних ініціатив громади. Майже три чверті тих, хто бере участь у таких формах об’єднань позитивно оцінюють їх роботу і вважають, що це дозволило вирішити проблемні питання у будинку, кварталі чи мікрорайоні, де вони проживають.
 • Пріоритетними галузями економіки для розвитку міста вважають легку та харчову промисловості (практично всі міста України), машинобудування (більшість міст Півдня та Сходу), хімічну промисловість (Суми, Сєвєродонецьк), наукові розробки (Харків, Сєвєродонецьк), будівництво (Миколаїв, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Харків, Суми, Хмельницький), торгівлю (Луцьк, Хмельницький, Одеса, Херсон, Житомир). Розвиток туризму серед пріоритетів для економічного розвитку міста бачать Івано-Франківськ, Ужгород, Одеса, Львів, Чернівці, Київ. IT-сектор – Київ та Львів.
   

Якщо говорити загалом, то на тлі кризи довіри громадян до інститутів центральної влади, у містах зростає довіра до місцевих інститутів, ініціативність громадян, що може сприяти результативності процесів децентралізації в Україні.
Дослідження показало, що переважаюча більшість вважають, що участь громадян у процесі прийняття рішень владою є важливою, однак долучитись до розробки пропозицій для міської ради готові не всі, а ті, що готові долучитись, робитимуть це скоріше на волонтерських засадах, аніж за винагороду.
Також дослідження показало, що підвищення рівня ініціативності населення та залучення його до участі у роботі місцевої влади позитивно сприяє демократизації українського суспільства. Результати дослідження виявили тенденцію, що у регіонах, де запит на участь у роботі місцевої влади вищий, ставлення до демократичної системи врядування та євроінтеграційні настрої також на високому рівні. Також у цих регіонах вищий рівень оптимізму щодо економічного становища України у найближчому майбутньому.

Звантажити PDF
Зв’яжіться з нами
Зв’яжіться з нами
Контактний телефон
Електронна адреса
Ми у соцмережах
Напишіть нам